4 dôvody prečo za štúdium platiť

Autor: Lubo Kužela | 10.1.2008 o 12:13 | (upravené 18.11.2013 o 7:41) Karma článku: 3,86 | Prečítané:  1315x

Ak ste študent a niekto vám položí otázku “Platiť za štúdium?”, vaša odpoveď bude pravdepodobne NIE. Veď kto by platil za niečo, čo môže mať zadarmo. Musím na začiatku priznať, že som za svoje štúdium neplatil. Ale položil som si otázku: Prečo? A je to naozaj tak?

1.dôvod: Spravodlivosť

Každý z nás platí v dnešnej dobe vysoké školy zo svojich daní. Každý mesiac vytiahneme z vrecka nejaké peniaze, ktoré dáme na fungovanie nášho systému. Platia všetci bez rozdielu. Platia aj ľudia, ktorých deti na vysokej škole neštudujú a ani nikdy študovať nebudú. Financujú štúdium iným. A z toho by mali niečo mať.
Pokiaľ platia štúdium učiteľovi, ktorý odovzdá svoje vedomosti ich deťom, je to v poriadku. No prečo by mali platiť za štúdium budúceho právnika? Študent vyštuduje, stane sa z neho právnik. Bežný človek má problém a vyberie sa za týmto právnikom. A ten mu za polhodinovú konzultáciu naúčtuje pekné peniaze. A človek platí znova. Je to spravodlivé?
Spravodlivosť je aj otázka prijímania študentov. Prečo by nemali mať uchádzači rovnakú štartovaciu čiaru a neponúknuť štúdium všetkým? Všetci vieme, že podmienky nie sú spravodlivé. Je rozdielna kvalita stredných škôl a podobne. Vzniká korupčné prostredie. Myslím, že študent ktorý na to nemá, skončí po prvom ročníku. Ale keď je ochotný za túto skúsenosť zaplatiť, prečo mu to neponúknuť, ak sú na to kapacity?

2.dôvod: Kvalita

Darovanému koňovi sa na zuby nepozerá. Veľa študentov si myslí, že štúdium je zadarmo, čo je asi najväčší omyl. Neuvedomujú si reálne koľko stojí jeden deň ich štúdia a že všetko platia, alebo budú platiť, aj keď nepriamo. A keď je niečo zadarmo, na kvalitu sa až tak nepozerá. Položte si otázku: "Keby som mal za rok môjho štúdia zaplatiť 60000, oplatí sa mi to?". V prvom rade by si musel študent položiť otázku, čo za tieto peniaze dostane. Kvalitné prednášky, knihy, kvalifikovaných pedagógov s pozitívnym prístupom.. Koľko študentov dnes zaujíma kvalita prednášky? Ak na ňu vôbec prídu. Aká je úroveň vyučovania, napríklad cudzích jazykov? Neoplatilo by sa študentovi viac, zaplatiť si kurz cudzieho jazyka v jazykovej škole, ktorých je dnes široká ponuka? Neoplatilo by sa mu viac, nakúpiť si knihy sám, ako sa učiť z niekoľko rokov starých a často neaktuálnych učebníc?
Položte si otázku, či sa vám vaše štúdium oplatí, ak zaň zaplatíte. A už sa študent pozerá na štúdium inými očami. Zaujíma ho, čo za tie peniaze dostane. Tiež má právo kontrolovať, a posúdiť, na čo boli jeho peniaze školou využité. Cieľom štúdia nebude len vlastníctvo titulu.

3.dôvod: Prirodzený výber

Spomínal som kvalitu škôl. Kto a ako najlepšie určí, ktorá škola je dobrá a ktorá horšia? Ak na jednu školu chodia ľudia lebo sa veľa naučia, a na druhú lebo ju nie je taký problém skončiť, ktorá je lepšia? Keby bol nútený študent zamýšľať sa nad cenou, a nad tým čo získa, druhá možnosť by mu umožnila iba "kúpiť si diplom". A ak je to preňho dobrá investícia, je to na ňom. Podľa môjho názoru, však takéto školy časom zaniknú. Ich značka bude slabá, a tým aj cena. Rozhodne trh.
Len platením štúdia možno určiť spravodlivo, ktorá škola ponúka skutočnú kvalitu. Samozrejme si kvalitu nechá zaplatiť. Je to ako so značkovým odevom. Je drahší, ale očakávate že bude aj kvalitnejší. A je na študentovi, či chce chodiť v handrách, alebo v obleku. Už aj zamestnávatelia začínajú posudzovať uchádzačov aj na základe školy, a absolvent s lepšou školou má väčšiu cenu. Takže investícia sa oplatí.

4.dôvod: Toky peňazí

Pamätáte si z detstva hru, kedy ste do dlaní nabrali piesok, vyhodili ste ho, a v dlaniach vám ostalo menej? Takto vidím financovanie cez štát. Štát vyberie peniaze, a rozdeľuje ich. Po ceste dole sa však tieto peniaze premelú, cez zopár kancelárií. Koľko ostane?
Ak zaplatím peniaze priamo škole viem, že škola ich dostala všetky. A je mojím právom (a povinnosťou), sledovať, čo si za tieto peniaze kúpim (čo dostanem) a taktiež mám právo vedieť, čo s mojimi peniazmi škola spravila. Systém by bol prehľadnejší a jednoduchší.

Poplatky


Nie som za úplné spoplatnenie vysokých škôl, ale za postupný prechod. Tiež priznávam, že nie každý má na to, aby si štúdium platil. Treba vytvoriť vhodný systém študentských pôžičiek. Tiež nie som za spoplatnenie všetkých vysokých škôl. Bez poplatkov by malo ostať napríklad pedagogické vzdelanie, keďže je v rukách štátu a učitelia si nemôžu určovať trhové podmienky. Navyše základné školstvo prináša úžitok všetkým.
Tiež si kladiem otázku: "Ak budem platiť za školstvo priamo, a nie prostredníctvom štátu, znížia sa tým reálne moje odvody?"

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Bývalý vodič nákladného auta: Preťažujú sa bežne

Ak sa rozkýve auto, treba pribrzdiť, hovorí.

Benátkam už ani Mojžiš nepomôže. Mesto sa potápa

Povodne sú najhoršie za polstoročie.

KOMENTÁR PETRA SCHUTZA

Tlačovka Harabina a Kotlebu? Primáti sa rozišli

Na prepadnuté hlasy Harabina sa nespoliehajme.


Už ste čítali?