Máme informatiku. Nuda.

Autor: Lubo Kužela | 16.12.2008 o 17:01 | (upravené 18.11.2013 o 7:42) Karma článku: 8,97 | Prečítané:  2980x

Je ráno 9:00. Zapnem známy slovenský portál na „chatovanie"  a prekvapí ma veľké množstvo odkazov na ploche, zjavne od detí. Dám si vyhľadať deti od 6 do 11 rokov. Práve  ich „chatuje" 338. Nemali by byť v škole?

Možno sú tie deti choré a sedia doma. Tak spravím pokus:

- Nudím sa, kto popíše? (otázka 11-ročného dievčaťa v diskusii)

- Aj ja sa nudím.. Kde si?

- Máme informatiku. Nuda.

Takto by som mohol pokračovať..  To, že je náplňou hodín informatiky „chatovanie" ma neprekvapuje.  Môžete si to overiť, každú minútu nájdete na „chatoch" kopec detí.

Poznám asi tri kamarátky, ktoré po skončení školy išli učiť, lebo o tom od malička snívali. Navyše ich bavila informatika, ale nevedeli programovať, tak aj z tohto dôvodu to bola cesta schodnejšia. Miša sa na to tešila: pripravovala si rôzne úlohy, plánovala deti učiť základy programovania na jednoduchých úlohách, plánovala s triedou vytvoriť ich vlastnú stránku..

Stretol som ju po roku. Pracuje niekde v Rakúsku a  o učení ani nechce počuť. Všetky jej ideály a plány stroskotali asi o týždeň. Mohla si rozprávať čo chcela, mohla si riešiť svoje úlohy sama, dokonca aj stránku urobiť. Deti to jednoducho nezaujíma. Zaujímavejšie je písanie s chlapcami, hranie hier a podobne.. Tak učiteľka po týždni rezignuje a nechá deti „chatovať" (prípadne chatuje aj ona).

Ďalšia kamarátka chcela zakázať používať internet, ale u riaditeľky neuspela. Lebo vraj je dnes internet dôležitý a musíme ísť s dobou. Súhlasím. Dieťa a aj dospelý človek s IQ nad XX (nechcem fakt nikoho urážať, je to individuálne) sa naučí robiť s internetom aj sám (doma) úplne intuitívne. V tomto smere vedia deti často viac ako učiteľka. Aj nainštalovať program, napáliť CD, aj nájsť pirátsku hudbu..

 

deti.jpg

 

Potom sa čudujeme, že kvalita vzdelania detí sa zhoršuje. Pedagóg sa môže aj rozkrájať, môžeme spraviť milión projektov Infovek a nakúpiť do škôl najmodernejšie vybavenie.. Ale keď nebudú mať deti záujem, nič nepomôže.. Nikto ich nechce nútiť..

Každá generácia vraj tvrdí, že je lepšia ako tá po nej. Nás počítače bavili. Mali sme čiernobiele obrazovky, kde sa súbory kopírovali komplikovanými príkazmi, mali sme kazetové magnetofóny z ktorých nahrával počítač hru 10 minút, ale tešili sme sa.. Pre dnešné deti je všetko nuda..

Zaujímavý je však fakt, že väčšina týchto detí sa potom prihlási na strednú školu (alebo ich skôr prihlásia rodičia). Napríklad na informatiku, lebo to teraz „fičí".

Dobrý nápad.  Aj tam sa dá „chatovať". A podľa môjho malého prieskumu, ešte lepšie.

 

AD: Týmto článkom som nechcel dosiahnuť nič, iba nahlas uvažujem..

 

Obrázky:

www.sunderland.gov.uk

http://www.uwec.edu/ESL/Minors/Photos/ESL%20children%20at%20computer.JPG

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Kočnerovo sledovacie komando kontra sledoval niekto ďalší

Ľudia od Petra Tótha mali tajné tiene.

Stĺpček Jakuba Fila

Kto sledoval Kočnerovo komando? Bola to SIS?

Chýbajúce odpovede budú naznačovať, že nezlyhala len polícia.


Už ste čítali?