Moje skúsenosti s ročným zúčtovaním ZP online

Autor: Lubo Kužela | 25.3.2010 o 14:47 | Karma článku: 7,36 | Prečítané:  1944x

Tento rok som robil prvý krát Ročné zúčtovanie zdravotného poistenia (RZZP) v zdravotnej poisťovni Dôvera. Chcem sa podeliť a svoje skúsenosti s podávaním RZZP cez internet.

Musím priznať, že z papierovačiek mám vždy veľký stres. Zvlášť keď to robím prvý krát. Ako veľký fanúšik e-governmentu (a všeobecne využívania počítačov v komunikácii s úradmi) som využil službu "Elektronická pobočka".

Prekvapilo ma jednoduché používateľské rozhranie, ktorému chápe aj človek, ktorý vie o účtovníctve veľmi málo. Hneď začiatok vyzeral sľubne, keď mi systém na úvodnej stránke sľuboval:

  • ročné zúčtovanie poistného vyplníme za vás tu a teraz
  • stačí kliknúť a vložiť údaje
  • ostatné urobíme za vás

Moja zvedavosť rástla. Jediný problém nastal pri prihlasovaní do systému. Sytém odo mňa žiadal Identifikačné Číslo Poistenca (IČP), čo je číslo na zadnej strane preukazu poistenca. Keď sa systému na tretí krát nepodarilo ma identifikovať , zavolal som na zákaznícku linku. Čakal som asi minútu na operátorku, ale bola milá a problém sme rýchlo vyriešili:

Bol som poistencom poisťovne Apolla. Po zlúčení poisťovne Apollo  s Dôverou sa zmenilo moje identifikačné číslo, o čom som nevedel. Operátorka mi nadiktovala nové, a prihlásenie sa podarilo.

Keďže som nevedel aký typ formulára mám vypĺňať, vyplnil som formulár s asi deviatimi otázkami, na základe čoho mi systém zobrazil správny formulár. V ňom toho nebolo veľa na vypĺňanie, pretože takmer všetko sa vyplnilo automaticky. Moje údaje som odoslal a uložili sa do databázy poisťovne. Vytlačil som si potrebné formuláre, podpísal ich, a teraz ich už iba pošlem. Tiež som uvítal možnosť uložiť naraz všetky formuláre v súbore zip.

Takže, až na nesprávne identifikačné číslo prebehlo všetko hladko.

Takto som si vždy predstavoval fungovanie úradov. Žiadne státie v radoch, žiadny stres. Verím, že aj poisťovňa si tým ušetrí veľa práce, keď bude mať údaje okamžite uložené v databáze.

V štátnej správe sa investujú obrovské peniaze do informačných technológií. Efektívne sú použité vtedy, keď ušetria náklady, zjednodušia systém a podobne. No nie vždy sú tieto investície využité na zjednodušenie a zlepšienie fungovania systému a niekedy sa dá polemizovať, či boli tieto peniaze využité efektívne.

 

Ale snáď aj na Slovensku svitá na lepšie časy.

 

Poznámka: Zmyslom tohto článku nie je robiť akúkoľvek reklamu zdravotnej poisťovni. Názov poisťovne je uvedený hlavne preto, lebo aj ďaľší poistenci môžu mať problém s identifikáciou pri vstupe do systému, a cieľom malo byť pôvodne upozornenie na tento fakt.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Kočnerovo sledovacie komando kontra sledoval niekto ďalší

Ľudia od Petra Tótha mali tajné tiene.

Stĺpček Jakuba Fila

Kto sledoval Kočnerovo komando? Bola to SIS?

Chýbajúce odpovede budú naznačovať, že nezlyhala len polícia.


Už ste čítali?