reklama

Sopka Eyjafjallajokull

Volá sa Eyjafjallajokull a ovplyvnila životy miliónov ľudí, vrátane mňa..

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Eyjafjallajökull je jedným z menších ľadovcov na Islande. Čiapka ľadovca pokrýva sopku v nadmorskej výške 1666 m. Sopka bola od poslednej doby ľadovej aktívna pomerne často.

Ľadovec pokrýva rozlohu asi 100 kilometrov štvorcových. Na južnom konci pohoria bol kedysi súčasťou ostrovného pobrežia Atlantického oceánu. Ale more odvtedy ustúpilo asi o 5 km a tak bývalé pobrežie dnes tvorí prevažne útesy s mnohými nádhernými vodopádmi, z ktorých najznámejší je Skógafoss.

Obrázok blogu

Poloha sopky na Islande (zdroj Google.com)

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Sopka, ktorá má kráter s priemerom 3-4 km, bola aktívna v rokoch 920, 1612 a znova od roku 1821 do 1823, kedy spôsobila výbuch ľadovca a veľké záplavy.

Erupcia prepukla tento rok znovu a to dva krát : 20. marca a 14. apríla. V marci si vynútila evakuáciu asi 500 miestnych ľudí, ale erupcie z apríla boli desať až dvadsať krát silnejšie a spôsobili masívne narušenie leteckej prevádzky v celej severnej Európe.

Aktivita v roku 2010

Okolo decembra 2009 bola zistená seizmická aktivita v sopečnej oblasti, s tisíckami malých zemetrasení (väčšinou s magnitúdou 1-2 na Richterovej stupnici a zopár väčších ako 3), 7-10 km pod sopkou. Dňa 26. februára 2010 boli do registra meteorologického ústavu na Islande zapísané nezvyčajné seizmické aktivity spolu s rýchlym rozšírením zemskej kôry. Ten dal geofyzikom dôkaz, že magma prúdila z pod kôry do magma komory sopky Eyjafjallajökull a že tlak vyplývajúci z procesu spôsobili obrovské posunutie zemskej kôry. Seizmická činnosť sa naďalej zvyšovala a od 3.marca bolo v epicentre sopky nameraných takmer 3000 zemetrasení.

SkryťVypnúť reklamu
reklama
Obrázok blogu

Erupcia z 27. marca 2010 /zdroj Wikipedia/

Erupcie začali dňa 20. marca 2010, asi 8 km na východ od vrchola krátera sopky v obľúbenej turistickej oblasti zvanej Fimmvörðuháls. Táto prvá erupcia, v podobe štrbiny pod ľadovcom bola menšia, ako očakávali niektorí geológovia.

Erupcia mala vplyv na pokus o prelomenie rekordu letu okolo Zeme, pod vedením kapitána Riccarda Mortara. Ten ho napriek tomu prelomil. Jeho súkromné lietadlo malo pristáť v Keflavik, ale povolenie bolo na poslednú chvíľu zrušené. Stálo ho to predĺženie letu štyri-päť hodín.

Dňa 14. apríla 2010 Eyjafjallajökull po krátkej prestávke znovu prepukla, tentoraz na vrchole krátera v strede ľadovca, čo spôsobuje záplavy ktoré vyžadujú evakuáciu 800 ľudí. Táto erupcia abola približne desať až dvadsaťkrát väčšia ako tá predchádzajúca vo Fimmvörðuháls. Tento druhý výbuch vyhodil sopečný popol do atmosféry, ktorá viedla k narušeniu leteckej dopravy v severozápadnej Európe od 15. apríla 2010, vrátane uzatvorenia vzdušného priestoru nad väčšinu Európy. Následky už poznáme.

SkryťVypnúť reklamu
reklama
Obrázok blogu

 Sopka na Google maps:

http://maps.google.com/maps?ll=63.633333,-19.6&spn=0.05,0.05&t=h&q=63.633333,-19.6

Lubo Kužela

Lubo Kužela

Bloger 
  • Počet článkov:  36
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Moja stránka: lenacor.comV prípade záujmu pomôzem s Excelom.. Ak by ste mali zaujem o skolenie, alebo individuálne konzultácie kontaktujte ma prosím na lubomir.kuzela@gmail.com, predmet "Excel".makrá, kontingenčné tabuľky, grafy, reporty, import údajov, databázy, výpočty, prehľadávanie a analýza dát.. Pracujem ako projektový manažér v priemysle. Zaujímam sa o technológie a ekonómiu. Zoznam autorových rubrík:  InformatikaŠkolstvoEkonomikaPostrehyVedaSúkromnéNezaradenéDenník ítečkára :))

Prémioví blogeri

Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

20 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
Post Bellum SK

Post Bellum SK

74 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu