Peniaze, inflácia a zázračné tlačiarne na peniaze..

Autor: Lubo Kužela | 6.5.2010 o 16:51 | (upravené 25.11.2014 o 12:10) Karma článku: 0,00 | Prečítané:  1531x

Nedávno ma zaujala diskusia Rona Paula so šéfom FEDu Benom Bernankeom. Viac o jeho názoroch ponúkam v mojom preklade článku Sound Money.

Henry Ford kedysi povedal: "Je dobre, že ľudia nerozumejú nášmu bankovému a menovému systému, lebo ak by rozumeli, som presvedčený, že by do rána vypukla revolúcia."

Ste zmätení ako všetci hovoria o menovej politike, nekrytých peniazoch a inflácii? Nie ste sami. Bankári a politici pracovali ruka v ruke  mnoho desaťročí na zakrývaní svojich činností pred verejnosťou. Skrývajú sa za komplikovanou štruktúrou určenou k nafúknutiu peňažnej zásoby pri vytváraní falošného dojmu, že robia všetko najlepšie vo verejnom záujme.

Inflácia je veľmi jednoduchý koncept na pochopenie: Viac peňazí = nižšia hodnota. To sa môže zdať rozporuplné, ale je to veľmi jednoduché.

Pre ilustráciu si predstavme príbeh: V jedno krásne ráno sa môžete prebudiť a uvedomiť si, že vlastníte dvakrát toľko hotovosti, ako ste mali včera v noci. Zázrační peňažní škriatkovia vstúpili do vášho domova a bankového účtu a jednoducho zdvojnásobili celú hotovosť. Teraz ste dvakrát taký bohatý ako predtým.

Ale  čoskoro si uvedomíte, že to isté sa stalo všetkým v tejto krajine. Peňažné zásoby (celkové množstvo peňazí) sa zdvojnásobili! Je to len jednorázová udalosť a váš pravidelný príjem zostáva rovnaký. Proste jednorázové šťastie. Je pekné snívať, tak snívajte so mnou.

Čo bude ďalej? Ak ste ako väčšina ľudí, pravdepodobne ste začali utrácať. Môžete nakúpiť veci, ktoré ste vždy chceli kúpiť, ale nemohli ste si ich dovoliť. Môžete splatiť niektoré dlhy. Môžete nakupovať akcie. Inými slovami, môžete dať nové peniaze do obehu. Tak ako väčšina ostatných ľudí v krajine.


Dopyt po mnohých výrobkov sa zvyšuje, pretože oveľa viac ľudí si môže dovoliť  teraz nakupovať. Spotrebitelia kupujú toľko vecí, že sa vyskytujú nedostatky niektorých tovarov. Keďže sú tovary nedostatkové, obchody a podniky sa rozhodnú zvýšiť ich ceny. Akonáhle ceny pôjdu hore, bude menej ľudí, čo si dovolia kúpiť rovnaké výrobky, a situácia sa vráti do normálneho stavu.

Ako vedľajší účinok týchto vyšších cien, majitelia obchodov začnú zarábať vyššie zisky, než je obvyklé. Majú viac peňazí na ich bankových účtoch, čo im umožňuje zvýšiť svoje výdavky. Budú investovať do nových akcií alebo rozšírovať svoje podnikanie. Mohli by aj vyplácať dividendy svojim investorom a bonusy svojim zamestnancom, a umožniť týmto ľuďom kúpiť viac tovarov. Tento dodatočný dopyt kladie ešte väčší tlak na ďalšie zvyšovanie cien.

O niekoľko mesiacov neskôr sa zvýšia ceny takmer všetkého. Dodávatelia a výrobcovia sa stretávajú s príliš prudkým rastom dopytu zo strany svojich klientov, takže aj oni sa môžu rozhodnúť začať dodávať a vyrábať viac.

Teraz pochytíte  nákupnú horúčku a pozrite sa, čo sa stalo: Váš dôchodok (príjem) zostal rovnaký, ale po niekoľkých týždňoch si už nemôžete kúpiť rovnaké množstvo tovaru, pretože všetky ceny v ekonomike išli hore (inflácia).

Samozrejme, môžete žiadať vyšší plat od svojho zamestnávateľa. Ak ste samostatne zárobkovo činná osoba, musíte účtovať svojim zákazníkom viac peňazí len preto, aby ste si mohli zachovať svoj životný štandard a zaplatiť ľudí. Všetci ostatní sú v rovnakej situácii. Vyššie ceny sa šíria  po celej ekonomike, a je stále ťažšie a ťažšie sa uživiť (kúpyschopnosť klesá).

Vidíte, ako to šťastie, jednorázová udalosť, ktorá najprv vyzerala tak vzrušujúco, bola krajne škodlivá nielen pre vás, ale pre celú krajinu? Mohli ste  mať istý čas naozaj dobré obdobie, ale teraz ste na tom horšie než predtým. V našom príbehu je teraz v obehu dvakrát toľko dolárov, ale vaše príjmy zostávajú rovnaké a každý dolár, čo si zarobíte, stojí len asi polovicu toho, ako to bolo predtým. Môžete iba dúfať, že sa "finananční škriatkovia" vrátia.

V skutočnosti, niektorí ľudia, firmy a banky vytvorili  "peňažných škriatkov", ktorí im umožnia získať nové peniaze na ich bankové účty, kedykoľvek budú chcieť. Peniaze sú oficiálne pôžička (kredit), ale vedia, že ju nikdy nebudú musieť splatiť. Budú dlh proste nabalovať, čím vytvoria ešte väčší dlh. So všetkými tými ľahko "zarobenými" peniazmi na svojich účtoch, a po správach v televízii, že trhy idú iba hore, a že ceny nehnuteľností budú aj naďalej stúpať večne,  majú tendenciu byť trochu slabomyseľní a robiť zlé investičné rozhodnutia. Vedia, že ak sa niečo stane s ich investíciami, príde pomoc zo strany vlády, a tak neváhajú vziať na seba obrovské riziká.

Prestaňme snívať a pozrime sa na realitu. Čo keby som vám povedal, že títo "finanční škriatkovia" existujú, a že sa vracajú nie len raz za život, ale raz za pár týždňov? A že opakovane dávajú peniaze ich najbližším priateľom, ale nie vám? Že ceny idú hore, pretože celkový objem peňazí v obehu sa zvýši, ale vám neostáva veľa dôvodov na úsmev?

No, to je inflácia. Kto má prospech z inflácie? Iba tí, ktorí sú na vrchole pyramídy a prijímajú všetky tie nové peniaze priamo od zdroja. Ako ste si mohli myslieť, zdroj je Federálny rezervný systém, a jeho príjemcami sú vláda, ktorá si "požičia" každý rok veľa nových peňazí, bez úmyslu ich niekedy splácať späť. Ďalším príjemcom týchto peňazí sú skrachované banky, ktorým štát "finančne vypomohol" pre dobro "hospodárstvo". Alebo sa používajú na vojenské účely, na vybudovanie našej armády, takže môžeme mať stálu prítomnosť po celom svete a bojovať v nekončných a zbytočných vojnách. Dokonca sú tam aj obrovské množstvá malých príjemcov, ktorí dostali spotrebiteľské úvery a hypotéky, a ktorí ich nikdy nebudú schopní splatiť.

Čo sú teda nekryté peniaze? Je to presne to, o čom sme práve hovorili: peniaze, ktoré môžu byť  navýšené  stlačením jediného tlačidla po priklepnutí  mocnej osoby alebo organizácie. V dnešnej dobe je väčšina amerických dolárov len číslami na obrazovke počítača a je  veľmi jednoduché pre Federálny rezervný systém vytvoriť peniaze „zo vzduchu", kedykoľvek budú chcieť.

Keď  boli peniaze kryté zlatom a striebrom, ľudia nemohli iba sedieť v nejakom vymyslenom úrade a "stláčať tlačidlo" pre vytvorenie nových peňazí. Museli sa zapojiť do poctivého obchodovania s inou stranou, ktorá má zlato v držbe. Prípadne riskovať svoje životy a majetok s cieľom nájsť vhodné miesto pre vybudovanie zlatých dolov, zašpiniť sa a spotiť, a vykopať zlato. Nič také, čo by som si si predstavil ako našich "peňažných škriatkov" vo  Fede, ktorý prídu, kedykoľvek majú pocit potreby hrať sa na Boha s ekonomikou.

Ako môžete vidieť, inflácia a nekryté peňiaze sú veľmi zvodné a prospešné pre tých hore, a veľmi nebezpečné pre všetkých ostatných, a národ ako celok. To je presne to, čo Henry Ford hovoril. Vedel, že každá krajina, ktorá sa spolieha príliš na nekryté peňiaze je v troskách, skôr alebo neskôr.

Je len jedno  možné riešenie problému inflácie: Stop vytváraniu peňazí zo vzduchu. Ale my sme už v takom neporiadku, že jediný spôsob, ako mať reálny vplyv na množstvo peňazí v obehu je zvýšenie úrokových sadzieb tak, aby ľudia splácali svoje úvery a požičiavali si menej peňazí z bánk, čo znižuje množstvo peňazí v obehu. Je však možné, vyššie úrokové sadzby môžu priniesť krach ekonomiky. Takže "riešenia" Fedu na prekonanie inflácie sú... vytvoriť ešte viac peňazí.

Nekrytie peňazí je nebezpečná závislosť. Aj keby Fed našiel spôsob ako zastaviť infláciu, pokiaľ bude súčasný systém pretrvávať, bude tam vždy pokušenie znovu jednoducho stlačiť tlačidlo "tlačiť peniaze". To je dôvod, prečo potrebujeme späť zlatý štandard a zrušiť Federálny rezervný systém.

Ale to sa nestane "do rána", ako povedal Henry Ford, dokonca ani tento roku Ron Paul je presvedčený, že prvý krok smerom k menovej slobode, je umožniť otvorenú konkurenciu v oblasti mien. Federálny rezervný systém bude mať potom veľkú motiváciu zostať úprimní a udržať hodnotu dolára, pretože ak tak neurobí, jednoducho stratí všetkých svojich zákazníkov.

Originally published at RonPaul.com. (Autor písomne súhlasil s publikovaním článku.)

 

V tomto videu sa Paul Alan pýta šéfu FED-u, odkiaľ zobral FED peniaze na pomoc Grécku:

 

 

Ron Paul je zástancom zlatého štandardu a otvorenej hospodárskej súťaže v menách. Je známy svojimi diskusiami s Alanom Greenspanom a Benom Bernankeom o fungovaní Fedu.

Paul reprezentuje libertarianske krídlo Republikánskej strany. Pravidelne hlasuje proti programom všetkých štátnych výdajov, čím občas dráždi svojich spolustraníkov.

V ekonomickej oblasti podporuje zrušenie dane z príjmov, väčšiny vládnych úradov a Federálneho rezervného systému. Je zástancom opätovného zavedenia zlatého štandardu. Je odporcom ilegálnej imigrácie a podporuje zvýšenie ochrany hraníc, s čím mnoho libertariánov nesúhlasí.

 

Ćlánok je mojim prekladom článku Sound Money.

Poznámka: Autorom článku nie je Ron Paul

Záver je prevažne z Wikipedie.

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Kočnerovo sledovacie komando kontra sledoval niekto ďalší

Ľudia od Petra Tótha mali tajné tiene.

Stĺpček Jakuba Fila

Kto sledoval Kočnerovo komando? Bola to SIS?

Chýbajúce odpovede budú naznačovať, že nezlyhala len polícia.


Už ste čítali?