Biznis menom Vuvuzela

Autor: Lubo Kužela | 15.6.2010 o 15:22 | (upravené 15.6.2010 o 15:54) Karma článku: 3,90 | Prečítané:  1510x

Ak sledujete majstrovstvá sveta vo futbale, určite patríte k miliónom ľudí na svete, ktorí nenávidia hudobný nástroj vuvuzelu. Z jej predaja sa v Južnej Afrike stal dobrý biznis.  A keďže toľkým ľuďom lezie na nervy tento zvuk, prichádza aj biznis opačný - filtre.

Na internete sa objavilo už v predaji niekoľko filtrov. Väčšina funguje na princípe active noise control, teda aktívna regulácia hluku. Používa sa napríklad aj v autách. V čom spočíva?

Zvuk vuvuzely tak ako iné zvuky je tlaková vlna, s určitou amplitúdou (výškou) a frekvenciou. Vlna má teda kladnú a zápornú fázu. Princíp jej eliminácie spočíva vo vysielaní zvuku s opačnou fázou, čím vzniká  skladanie vĺn (interferencia) a tieto dva zvuky sa eliminujú tak, že ľudské ucho ich takmer nepočuje.

Princíp:

image041.jpg

Hore je zvuk vuvuzely, pod ním anti-zvuk s opačnou fázou. Žltou farbou vidíme výsledný zvuk, ktorý vznikne sčítaním amplitúd jednotlivých zvukov.

Ponúkané "filtre" sú vlastne zvukové súbory, väčšinou vo formáte mp3, ktoré vysielajú zvuk s rovnakou amplitúdou a frekvenciou ako vuvuzela, ale opačnou fázou. Odborníci tvrdia, že to môže spolahlivo fungovať, ale pri zvuku tisícov nástrojov je to nemožné. Preto existujú aj modemy, ktoré najprv analyzujú ruch, a na základe toho generujú zvuk s požadovanými parametrami. Nevýhodou je však oneskorenie.

A tak je to možno iba ďaľší marketingový ťah. Pre naštvaného a nervózneho diváka sú cca. 2$ doláre nič, proti utrpeniu ktoré musí znášať.

Na štadiónoch dosahuje hluk z týchto nástrojov až okolo 130 decibelov. Zbíjačka na ulici má okolo 100 dB, podobne ako motorová píla. Organizátori sa bránia, že ide o národnú tradíciu fanúšikov. O nej hovorí aj tento  celkom vtipný klip:

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Kočnerovo sledovacie komando kontra sledoval niekto ďalší

Ľudia od Petra Tótha mali tajné tiene.

Stĺpček Jakuba Fila

Kto sledoval Kočnerovo komando? Bola to SIS?

Chýbajúce odpovede budú naznačovať, že nezlyhala len polícia.


Už ste čítali?