Malé zvýšenie DPH. Naozaj?

Autor: Lubo Kužela | 31.8.2010 o 14:30 | (upravené 31.8.2010 o 16:05) Karma článku: 5,11 | Prečítané:  966x

Keďže treba plátať dieru v rozpočte, na rad prichádza viacero nápadov. Jeden z posledných je zvýšenie DPH na 20 prípadne 21%. Podľa analytikov sa do cien nepremietne. Naozaj?

Táto vláda prebrala, podľa slov R.Fica, ekonomiku v dobrom stave. Nazývať zvyšujúci sa deficit dobrým stavom a vyhovárať sa na krízu je vec jedna, ale dôležité je čo s tým. Ako znížiť deficit pri klesajúcich príjmoch tak, aby to najmenej bolelo?

Pravicové výstrelky ako rušenie vianočných príspevkov sa robiť nebudú, pretože je tu riziko, že o štyri roky bude mať Fico sám 60%. Potom prišlo na spravodlivejšie platenie odvodov, to sa tiež nepáčilo veľkej časti obyvateľstva, a tak nastúpilo šetrenie na strane spotreby. Buhužiaľ nie spotreby štátnej správy, ale spotreby obyvateľstva, čiže zvýšenie DPH. Podľa analitikov sa do cien nepremietne. Naozaj?

Zvýšenie DPH sa môže zdať ako najmenej bolestivé. Keď ide dôchodca do obchodu a zaplatí v priemere o pár centov za nákup viac, ani si to nevšimne. Dokonca je to spravodlivé, lebo chudobný človek prispieva do „štátnej kasy" rovnako ako bohatší človek, teda pri rovnakom nákupe zaplatí rovnakú daň. Nie je to  teda príliš solidárne, ale dôchodca si to skoro nevšimne a priemerne zarábajúci človek si to všimne trochu.

Aj mne je jedno, keď si idem kúpiť ráno rožky, a zaplatím o pár centov viac. Ale nie je mi už jedno, keď kupujem byt, a predraží sa mi o 2%. Za tie dve percentá, čo je podľa niektorých politikov „drobnosť" , si totiž môžem kúpiť kuchyňu.

Mladý človek si musí zobrať hypotéku na 30 rokov, aby si mohol kúpiť byt, a potom mu ju táto vláda predĺži o rok, dva. Večer si zapne správy a počúva premiérku ako hovorí o sociálnom cítení, podpore mladých rodín a podobne. Aká je to podpora, keď sa reálne zdvihnú ceny bytov, ktoré si už aj teraz nemôžu ľudia dovoliť? Veď platíme vlastne daň aj z toho, čo nemáme.

Nechcem od štátu nič. Nechajte si vaše rodinné príspevky, príspevky pri narodení dieťaťa, a milión ďalších príspevkov, o ktorých rozhodujú "milióny" úradníkov. Nechajte si vianočné príspevky, nechajte si všetko. Len nám neberte aj to, čo nemáme.

To je odpoveď, kde na to vziať. Zrušte úradníkov, príspevky, dotácie, a nechajte ľudí, nech sa sami rozhodnú. Lebo zdražejú autá, ktoré sa pred tým dotovali „šrotovným", zdražejú byty, ktoré sa dotujú zo štátneho.. Na jednej strane štát niečo dotuje pre podporu rastu a na druhej strane ho brzdí. A tomu sa hovorí sociálna politika pre mladých ľudí.

Priemiérka hľadá riešenia, ktoré sa obyčajných ľudí nedotknú. A žijú tu aj neobyčajní?

 

pošli na vybrali.sme.sk

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Kočnerovo sledovacie komando kontra sledoval niekto ďalší

Ľudia od Petra Tótha mali tajné tiene.

Stĺpček Jakuba Fila

Kto sledoval Kočnerovo komando? Bola to SIS?

Chýbajúce odpovede budú naznačovať, že nezlyhala len polícia.


Už ste čítali?