Príde k nám balkánska smršť

Autor: Lubo Kužela | 22.11.2010 o 12:35 | (upravené 22.11.2010 o 15:52) Karma článku: 4,18 | Prečítané:  1451x

Na najbližšej Pohode sa predstaví súboj balkánskych dychoviek - The Markovič Orkestar a Fanfare Ciocarlia na jednom pódiu (vo štvrtok).

Pripravte sa na smršť. Tieto dychovky sú najrýchlejšie na svete. Niekedy nestíhate ani tancovať, niekedy zvuk pripomína bzučanie.  Rumunsko a Srbsko - dve krajiny a dve popredné cigánske dychovky. A vy môžete posúdiť, ktoré je lepšia a rýchlejšia.

Prvý krát sa budúci rok Fanfare Ciocarlia a Markovic Orkestar predstavia spolu na jednom pódiu na trinástich koncertoch. A bude to súboj. Tieto dychovkové battle (súboje) majú  veľkú tradíciu od Balkánu po New Orleans. Takže obe kapely budú na jednom pódiu v rovnakej dobe, a budú sa pretekať, kto je lepší. Keďže obidve kapely tvrdia že sú najlepšie, bude to súboj o to, kto je kráľ.

Táto rivalita medzi dvoma kapelami  sa formuje počas posledného desaťročia. Fanfare Ciocarlia sa vynorila z neznáma, ako rumunská vidiecka kapela.

 

FANFARE CIOCARLIA - "BORN TO BE WILD"

 

Kapela, ktorá kedysi začínala ako svadobná, je v súčasnosti považovaná za najdivokejší dychový orchester na svete. Sóla klarinetu, saxofónu a trúbky niekedy počas vystúpenia presiahnu 200 beatov za minútu. Fanfare Ciocarlia vydali päť albumov, ostatný "Queens and Kings" vyšiel v roku 2007. Ich hudobný štýl vychádza z tradičnej rumunskej folkovej tanečnej hudby, bohato sa necháva inšpirovať tureckými, bulharským, srbskými a macedónskymi hudobnými štýlmi, ale nepohrdne aj hollywoodom či bollywoodom.

 

A ešte jedna naživo

Fanfare Ciocarlia má za sebou aj úspechy v rámci filmovej hudby. Ich hudbu si do svojich filmov vybrali viacerí režiséri, napríklad aj známy Kusturica do filmu "Underground". Svojská verzia skladby "Born to be Wild" bola použitá v Boratovi. V roku 2006 získala Fanfare Ciocarlia ocenenie rádia BBC Radio 3 za najlepšiu európsku world kapelu.

Divoké tóny ska s troškou reggae, ale aj rockové až takmer punkové rytmy pomohli tejto kapele k veľkej sláve po celom svete.

Prirovnávajú ju k ďaľšej balkánskej dychovke, ktorá prežila juhoslovanskú občianskú vojnu, a objavila na soundtracku z Kusturicových bláznivých filmov: Boban i Marko Markovič Orkestar (nahrával hudbu k dvom z nich - Underground a Arizona Dream). Viac krát sa predstavila aj na Slovensku.

Boban i Marko Markovič Orkestar naživo (17.10.2010, Fonó)

 

Bobanov syn Marko hrá s kapelou od roku 2002 a prebral po otcovi úlohu lídra. Marko vraj cvičil 10 hodín denne, kým začal hrať s kapelou. Po dvoch rokoch hrania s kapelou, sa stal 17 ročný Marko sólistom a aranžérom tejto kapely.

Keď sa Markovič Orkestar  začal formovať v Srbsku, dopočuli sa, ako Fanfare dobili svet. Boban bol vtedy neporaziteľný šampión dychového festivalu Guca,  a nemohol to nechať tak. Fanfare prežívali podobný pocit nevôle. Brázdili  kluby a divadlá od Sydney po Moskvu, a všade kam prišli, organizátori, novinári a fanúšikovia sa pýtali  na Bobana a jeho dospievajúceho syna Marka: Boli Fanfare naozaj najlepší, alebo bol Boban skutočný kráľ balkánskych dychoviek? Rumuni nemohli uveriť, že by sa niekto odvážil na súboj s nimi..

 

Boban Markovič Orkestar v Bratislave (30.1.2008)

Celé takmer dve hodiny budú obe kapely bojovať aj na pódiu. Víťaz bude najlepšia balkánska dychovka! Päste nebudú použité, namiesto toho každý orchester bude hrať ich najdivokejší materiál, a doslova sa budú snažiť vyhodiť druhú kapelu z pódia. O víťazstve nebude rozhodovať knockout úder, ale nadšenie publika. Kto je skutočný kráľ dychovky z Balkánu? Tancujúce nohy a hlasy fanúšikov o tom rozhodnú. Aj 7.7.2011 v Trenčíne.

Upútavka na súboj:

 

 

 

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Minúta po minúte: Doobeda pretestovali 828-tisíc ľudí, pozitívnych bolo takmer osemtisíc

Covid-19 podľahlo ďalších sedem pacientov, pribudlo 2 573 infikovaných.

Zoroslav Kollár aj dvaja sudcovia idú do väzby

Policajná akcia Víchrica sa týkala celkovo desiatich ľudí.


Už ste čítali?