Menej štátu?

Autor: Lubo Kužela | 2.2.2017 o 10:40 | Karma článku: 1,96 | Prečítané:  700x

Môže štát efektívne poskytovať kvalitné služby? Potrebujeme "menej štátu"? Chceme nižšie dane, alebo kvalitné zdravotníctvo a školstvo?  

Vždy som sa považoval za liberála. Čiže som presadzoval ekonomické slobody. Slobodu, ale aj zodpovednosť jednotlivca alebo firmy za svoju činnosť. Štát by mal čo najmenej zasahovať do podnikania, a do životov jednotlivcov. Čo sa však v mojom vnímaní zmenilo?

Menej štátu

Vždy som bol presvedčený, že „menej štátu“ je dobré riešenie. Znamená to, že služby štátu sú obmedzené na čo najnižšiu úroveň. Všetko čo sa dá, môže a má byť poskytované súkromným sektorom.

Moje presvedčenie vychádzalo z nasledujúcich predpokladov:

  1. Súkromné služby môžu byť lacnejšie (konkurencia, trh, atď)
  2. Súkromné služby môžu byť kvalitnejšie
  3. Súkromný sektor je riadený efektívnejšie, a štátny úradníci nedokážu riadiť inštitúcie dostatočne efektívne (politické prepojenie, rodinkárstvo, korupcia, motivácia, kontrola, transparentnosť)

Myslím, že sa zmeny prejavili najmä v dvoch oblastiach: zdravotné a dôchodkové poistenie.

Chápem, že súkromné zdravotné poisťovne môžu byť schopné spravovať peniaze efektívnejšie, a je to najmä preto, že sú motivované ziskom. V súkromnej spoločnosti si nedovolia manažéri vytvárať stratu, ako sa to stalo v štátnej poisťovni. Na druhej strane, zarábať na zdraví ľudí sa mi zdá.. Neviem nájsť správne slovo. Nesprávne. Chápem spojenie výrazov ako maximalizácia  zisku, ale nesedí mi v súvislosti so zdravím. Súhlasím, že treba minimalizovať náklady, aby boli služby efektívne. Peniaze by mali zostať v systéme, a nie odtekať vo forme zisku.

Služby

Položme si otázku: môže štát ponúkať kvalitné a efektívne služby?

Podľa mňa môže. V prvom rade sa ale musí vytvoriť zdravé protikorupčné prostredie bez rodinkárstva. To je prvý a základný krok. A druhý je, aby štátne inštitúcie riadili skúsení manažéri, ktorých cieľom budú kvalitné a efektívne služby. Hospodárenie musí byť transparentné, aby im mohla verejnosť pozerať na prsty.

Samozrejme, tam kde štát momentálne nie je schopný poskytovať kvalitné služby v požadovanej miere, alebo ich vie poskytovať súkromný sektor lepšie a kvalitnejšie, tam by nemal štát klásť prekážky. Je to na samostatnú tému, ale uvediem príklady:

  • Prevádzkovanie súkromných jaslí a škôlok
  • Doprava (napríklad IC vlaky)
  • Súkromné vzdelávanie

Nižšie dane

Väčšina pracujúcich by rada platila nižšie dane. Z toho skôr či neskôr vyplynie úvaha: ak by bol štát menši a štíhlejší, bolo by možné znížiť výdavky a tým aj dane.

Ak ale chceme, aby štát poskytoval lepšie služby, musíme ich zaplatiť. Kvalita niečo stojí. Predpokladám, že všetci chceme lepšie školstvo a zdravotníctvo. Problém je v tom, že dostávame nekvalitné, ale relatívne drahé služby. Ale niekde treba začať. Prví krok musí byť upchatie dier. Nemôžeme nalievať stále viac financií, keď nám unikajú cez nespočetné množstvo dier. Základom sú opatrenia na zníženie korupcie. Ďalšími krokmi zastavenie plytvania a neefektívneho využívania financií.

Potom môžeme naliať financie do školstva a zdravotníctva. Ide najmä o zvýšenie platov, ale to je len začiatok. Aby boli peniaze efektívne využité, treba zadefinovať čo chceme dosiahnuť a ako to chceme dosiahnuť (hodnota za peniaze). Vypracovať projekty s jasne definovaným cieľom a účelom, urobiť opatrenia a potom tieto opatrenia vyhodnotiť.

Tak čo ďalej?

Hlavným cieľom by nemalo byť menej štátu, ale efektívne poskytovanie kvalitných služieb. Začať treba školstvom a zdravotníctvom. Verím že sa to podarí.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Kočnerovo sledovacie komando kontra sledoval niekto ďalší

Ľudia od Petra Tótha mali tajné tiene.

Stĺpček Jakuba Fila

Kto sledoval Kočnerovo komando? Bola to SIS?

Chýbajúce odpovede budú naznačovať, že nezlyhala len polícia.


Už ste čítali?